Z prednasky Dr. Carla Vyborneho na Universite Karlove


english


Aula University Karlovy v Praze Historicka aula University Karlovy v Praze, zalozene cisarem Karlem IV (jeho socha uprostred vlevo), jako nejstarsi universita ve Stredni Evrope v r.1348. Motiv universitni peceti je znazornen uprostred gobelinu na celni stene: Karel klecici pred Sv.Vaclavem, patronem Ceske zeme.

Obrazek lze zvetsit kliknutim na jeho plochu.


 

Uvod:

  8.dubna 1995 vystoupil doc.Dr. CJ Vyborny na lekarske konferenci poradane na pude university Karlovy v Praze. Konference byla venovana predevsim mammografii, kterou se Dr. Vyborny zabyva radu let a ucastnila se ji rada dalsich expertu z USA. Vzhledem k zajmu ceskych radiologu pohovoril Dr. Vyborny kratce i o radiologicke praxi ve Spojenych Statech. Svou rec uvedl strucnym popisem sveho pohledu na vztah Cechu a Chicaga.
Ve svem prispevku se zminuje o sve kolegyni z chicagske university, doc. Dr. Maryellen Giger. Dalsimi odborniky pozvanymi do Prahy na tuto konferenci byli jeho kolegove Dr. Carl D'Orsi, p. Arthur Haus a sl. Rita Heinlein.

Text:

Vazeny pane prezidente Vyhnanku a pane Dr.Danesi,
vazeni clenove Ceske radiologicke spolecnosti.

Dovolte mi uvodem kratce popsat moje zazemi a mou praxi, ktere by Vas mozna mohly ponekud zajimat. Ne snad proto, ze by byly jakkoliv vyznamne, ale proto, ze jsou velmi typicke a velmi charakteristicke.
Moje zkusenosti se velmi podobaji tem, ktere ma moje pritelkyne a kolegyne Maryellen Giger, ktera se za svobodna jmenovala Lissakova a ktera ma vylucne slovenske predky. V mnoha ohledech se jeji zazemi podoba tomu memu a dalsich z druhe generace Cechu v Americe.

Maryellen a ja jsme z Chicaga a Chicago je ovsem jednim z nejvetsich svetovych mest. Je nejvetsi americkou vnitrozemskou metropoli (obr.1) a mnozi ho povazuji za nejamerictejsi ze vsech velkomest Spojenych Statu. Asi osm milionu lidi zije v oblasti teto metropole, ktera se rozprostira pres tri staty podel pobrezi Michiganskeho jezera (obr.2). Z techto obyvatel ne mene nez pul milionu ma alespon zcasti ceske predky. Neni tezke najit doklad pro to v mnohych castech Chicaga, nebo v predmestich jez ho obklopuji.
Existuji zde pomniky, napr. socha vlastence (obr.3) Karla Havlicka. Stoji pobliz Michiganskeho jezera vedle Planetaria a obhlizi siluetu Chicaga (obr.4).
Ja casteji vidam pohledy podel tridy Midway v arealu Chicagske university. Vychodne od lekarskeho centra, ve kterem jsme Maryellen a ja ziskavali lekarskou praxi, je kaple Rockefelleru (obr.5). Nejvyse umistena ze tri soch nalevo od velkeho okna ze specialniho skla je socha Jana Husa (obr.6). A dale na vychod na konci Midway (obr.7) stoji socha predstavujici Blanickeho rytire (obr.8), symbol odvahy a statecnosti ceskeho lidu, umistena zde na pamatku prezidenta Masaryka, ktery jednou na universite prednasel. Doufame ale take, ze je zde umistena jako odkaz k tem mnoha prispevkum, ktere Cesi vykonali pro mesto Chicago.

Cesi v Chicagu zili hlavne v koridoru smerujicim na zapad a na jih od centra mesta. Na vychodnim konci koridoru je oblast chicagskeho okoli nazyvana Pilsen, kde se drive, jako na svem prvnim miste, usazovalo mnoho Cechu. Nyni je zde prevazne domov novych pristehovalcu, zejmena spanelskeho puvodu, kteri se zde dostavaji do obratek dnesniho zivota v Americe.
Pohled z nejvyssi a nejstihlejsi budovy sveta ukazuje kostel Sv.Prokopa [St. Procopius] v lokalite Pilsen z vetsi vzdalenosti (obr.9), za Illinoiskou universitou. Na vzdalenem jihozapadnim konci koridoru je fakulta, kdysi take nazyvana "Sv. Prokopa" (obr.10), kterou Maryellen navstevovala; byla zalozena a provozovana ceskymi benediktiny (obr.11).

V centru koridoru je oblast, ktera je pro mne nejznamejsi, a ktera zahrnuje Cicero a Berwyn, Illinois. Pokud mate pribuzne v Americe, pravdepodobne nekteri z nich i zili zde anebo pobliz. Mozna to bylo zde podel tridy "Cermak Road", ktera je pojmenovana po ceskem starostovi Chicaga, jenz zahynul pri pokusu o atentat na prezidenta Roosevelta.

Jiz jsem se omlouval, ze nemohu hovorit cesky, coz je pravda. Stale si vsak dobre vybavuji zvuky a rytmus cestiny pri vzpominkach na sve laskave prarodice, kteri bydleli u Cermak Road, a pro ktere byla cestina hlavnim jazykem po cely zivot, prestoze prisli do Ameriky jako male deti. Kdyz jsem byl maly, cestina byla alternativnim jazykem podel teto ulice a v okolnim sousedstvi.

Cesi, ovsem, zde byli velmi uspesni a nyni jsou jiz vice rozptyleni po predmestich Chicaga. Nicmene stale je tu hodne pripominek stareho sousedstvi, ktere jsou jeste dnes patrne v obchodech (obr.12), pekarnach(obr.13) a restaurantech (obr.14,15). V r.1989 se objevily portrety prezidenta Havla v oknech a vykladech podel cele tridy Cermak Road.

Ale mel bych zde rici alespon jednou, ze ty dobre veci, ktere jste slyseli o Americe, jsou pravdive. Deti a vnuci cesky hovoricich pristehovalcu, kteri zili podel Cermak Road a jinde, nebyli posuzovani podle zneni jejich jmen nebo podle okolnosti jejich zrozeni, ale spise podle jejich ochoty pracovat dlouho a pilne a delat to nejlepsi, co umeji.
Mnozi se venovali lekarske kariere a nekteri z nich se stali radiology. A to mne privadi k hlavnimu tematu meho dnesniho vystoupeni .........

obr. 1 obr. 2 obr. 3 obr. 4 obr. 5

 

 

 

 

obr. 6 obr. 7 obr. 8 obr. 9 obr. 10

 

 

 

 

obr. 11 obr. 12 obr. 13 obr. 14 obr. 15

 

 

 

 

 

 



Kontakt: zv@vyborny.com


Zpet na stranku "Jine pribehy"

Na Index stranek

Zpet na domovskou stranku